IBAN Üzerinden Şube Kodu Bulma | IBAN Çözümleme Nasıl Yapılır?

IBAN üzerinden şube kodu bulma işlemi, birden fazla banka üzerinden IBAN numaraları açılımı ile hesap numarası ya da şube kodu çözmeyi bu yazımızda detaylı bir şekilde ele aldık.

IBAN numarası üzerinden şube kodu öğrenme işlemi öğrenme aşaması dakikalar içinde şube kodunuza ulaşabileceğinizi biliyor muydunuz? IBAN NO ile şube kodunu öğrenme yöntemleri kapsamında hesabınıza ait IBAN numarasını tamamen çözümlemiş olacaksınız.

Burada verdiğimiz hesap numarası, müşteri numarası, banka kodu benzeri bilgilere de kredi kartı üzerindeki IBAN numaranızı kullanarak ulaşabileceksiniz. Şube kodunuz, havale işlemleri esnasında bazı bankaların talep ettiği zorunlu bilgiler arasında bulunduğu için, çokça önemli bir şekilde kabul edilebilecek bir detaydır.

Reklam

Kredi Kartı Hesap Numarası Nerede Yazar?

Müşteri hesap numaraları, kart üzerinde yer alan 16 haneli rakamın içinde yer alır. Kartın ön kısmında bulunan rakamlardan 7. ve 15. Rakamlarda dâhil olmak üzere 7 ile 15. arasındaki 9 rakam, müşteri hesap numarasını ifade etmektedir. İlk 6 rakam daha çok başka kişilerde de aynı şekilde olabilir.

IBAN Numarasından Şube Kodu Nasıl Bulunur?

IBAN numarası kullanarak bankacılık işlemlerinde çokça yaygın olarak kullanılan bir numaraya denir. Özellikle para transferi yapılacağı zaman buradaki işlemin daha doğru ve daha hızlı olması açısından IBAN kullanılır. Çünkü IBAN’lar aynı TC kimlik numaralarında bulunduğu gibi kişiye özeldir.

Aynı bankada birden fazla hesabınız bulunuyorsa her birine tanımlı olan numara da farklıdır. Aynı zamanda IBAN numarası içerisinde birden fazla farklı kod barındırmaktadır.

IBAN numarası tek başına yeterli olmayabilir. Şube kodu ve hesap numaranızı da karşı tarafa bildirmeniz gerekebilir. Fakat elinizde yalnız IBAN numarası varsa, diğer numaraları nasıl öğreneceğinizi de bilemeyebilirsiniz. Bu yazımızda da sizinle IBAN numarasından şube kodu nasıl bulunur bilgisini paylaşacağız.

IBAN Numarasından Şube Kodu Bulma

Ülke Kodu
Kontrol Basamakları
Banka Kodu
Rezerv Alanı
Şube Kodu
Müşteri Numarası
Ek Hesap Numarası
T R 7 6 0 0 0 0 9 9 0 1 2 3 4 5 6 7 8 0 0 1 0 0 0 0 1

Bunun yanı sıra şube kodu nedir diye düşünüyorsanız, daha temel şekilde hesabınızı ilk açtırmış olduğunuz şubeye ait bilgilerden birisidir. Kimi zaman size para gönderecek kişiler gönderim işlemini de şube kodunu kullanarak yapabilirler. Aynı zamanda TL dışındaki para birimlerinde para transferi yapacak olursak paranın kendi şubenize verilmesi gerekir.

Parayı göndermekte olan kişiler mobil bankacılık veya internet bankacılığı kullanarak havale ya da EFT yapacaksa gönderme seçenekleri içinde şube kodu ile para gönderme seçeneğini belirlemelidir. Bu şekilde siz hesabınıza gelmekte olan parayı dövizse kendi şubenizden, nakit ise herhangi bir şubeden komisyonsuz bir şeklide çekebilirsiniz. Aynı zamanda IBAN numarasından şube kodu bulma işlemi de mümkün hale gelecektir.

IBAN Numarasından Şube Kodu Öğrenme

IBAN kodu aslında birçok farklı kodun bir araya getirilmiş halidir. Bundan dolayı o numaradaki her bir sayının veya sayı grubunun temsil ettiği birden fazla özellik bulunur. Bunları bilmeniz halinde IBAN numarasından şube kodu öğrenme işlemi çokça kolaydır.

Reklam

Aynı zamanda IBAN numarası dışında internet bankacılığına veya mobil bankacılığa girerek de şube kodunuzu öğrenebilirsiniz. Bu kapsamda eğer isterseniz çağrı merkezini aradığınızda müşteri hizmetleri de bu kapsamda size bilgi verecektir.

Bir IBAN numaranız bulunuyorsa bu numara da 26 haneden oluşmaktadır. Uluslararası standartlar kapsamında bu numara 35 haneye kadar çıkılsa da ülkemizde kabul gören stil şu an da budur. IBAN numarasının son 16 sayısı hesap numarasıdır. Bu 16 hanenin ilk 4 hanesi de banka şube kodu olarak ele alınacaktır. Daha kolay ya da anlaşılır bir şekilde ifade etmek gerekiyorsa şu şekilde bir numara kodlaması esas alınacaktır.

TR65 1111 1100 0011 1111 1111 11

Numarada 0 ile gösterilen rakamlar sizin şube kodunuz olup bu yöntem kapsamında IBAN numarasından şube kodu bulmak saniyeler bile sürmezler. Eğer elinizde IBAN bulunuyorsa ve şube koduna ihtiyaç duyuyorsanız, burada kullanılan yöntem sayesinde hemen gerekli bilgilere de ulaşabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın