Vadeli Mevduat Hesabı Nedir? Faiz Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Banka hesabı bulunan kişiler genelde vadeli ve vadesiz hesapları kullanmaktadır. Her ne kadar çok kullanıcısı da bulunsa da bazı zamanlarda Vadeli mevduat nedir? Sorusu çokça merak edilmektedir. Bu yazımızda vadeli mevduat faizi hesaplaması nasıl yapılır? Vadeli mevduatın vergisi var mı? Ne kadar kazanılabilir? Gibi soruları ele alacağız.

Vadeli mevduat hesapları geliri önceden belli olan, belirli bir faiz oranından almak isteyen ve belirli bir vade kapsamına parayı bankaya kiralama durumudur. Vadeli mevduat hesabı aslında risksiz bir yatırımdır, yani vadeli mevduata göre para yatırıp da kaybetme ihtimaliniz pek bulunmayacaktır.

Risksiz bir yatırım çeşidi olduğundan, özellikle parasını korumak isteyen kişilerin de bir numaralı yatırım tercihleri arasında yer almaktadır. Vadeli mevduat hesabı aynı zamanda banka faizi olarak da bilinir. Peki vadeli mevduat tam olarak neye denir? Nasıl para yatırılır? Ne kadar getiri elde edilmektedir?

Reklam

Vadeli Mevduat Sistemi Nasıl İşler?

Vadeli mevduat hesapları son derece basit bir şekilde işlenmektedir. Bankalar kredi vermek için paraya ihtiyaç duyarlar aynı zamanda bu paranın büyük bir bölümünü halktan borçlanarak elde edilmektedir. Bunun adı da vadeli mevduat sistemidir.

Vadeli mevduat açısından kişi bankaya borç verir ve karşılığında da faiz geliri elde etmek ister. Banka kendisine belirli bir vade süresi boyunca x miktar faiz ödeyeceğini garanti eder. Tarafların anlaşması sonucu sözleşme imzalanır ve birey parasını vadeli mevduat hesabına yatırır. Vade süresi sonunda da hak ettiği faiz geliri ile anaparasını geri almaktadır.

Vadeli Mevduat Riskli Bir Yatırım Aracı mıdır?

Vadeli mevduat hesabı nedir ne kadar risklidir? Vadeli mevduat hesabı dünyada getirisi daha önceden belirlenen nadir yatırım araçları arasında yer alır. Yani vadeli mevduat hesabına para yatırdığınız zaman ne kadar para kazanacağınızı, hangi ay hesabınız üzerinden ne kadar para olacağına emin olursunuz.

Vadeli mevduat hesabı bu açıdan herhangi bir risk unsuru barındırmaz. Fakat vadeli mevduatın en riskli tarafı, gerçekçi olarak para kaybetme riskidir. Örnek verecek olursak bu ay yüzde 1,00 faiz aldığınızı düşünelim, fakat paranız aynı ay içinde yüzde 1,50 değer kaybetti, bu durumda nominal açıdan yüzde 1 kazanmış görünseniz bile reel açıdan yüzde 0,50 şeklinde kaybedersiniz.

Vadeli Mevduat Hesabından Elde Edilen Kazançlardan Vergi Var mı?

Vadeli mevduat hesabından elde edilen kazançlardan vergi vardır ve vade süresine göre değişen oranlarda vergi tahsil edilmektedir. Vadeli mevduat hesabından elde edilen kazançlardan devletin almış olduğu vergi, sadece faiz gelirinden elde edilir, yani anaparadan herhangi bir vergi ödemeyeceksiniz.

6 aya kadar 6 ay dahil vadeli mevduat hesaplarından elde edilen faiz gelirleri için yüzde 15 faiz tahsil edilir. Örnek verecek olursak 6 aylık bir vadede hesap açtıysanız ve bu 6 aylık süre boyunca 50 bin lira faiz geliri elde ettiyseniz, yaklaşık 7,500 TL vergi ödemiş olursunuz.

6 aydan 12 aya kadar (12 ay dahil) vadeli mevduat hesaplarından elde ettiğiniz faiz getirileri için de yüzde 12 kapsamında bir vergi ödersiniz. Örnek verecek olursak bir yıllık vadeli mevduat için ödenen faiz tutarı 100 bin liraysa 12 bin lira vergi ödersiniz ve bu şekilde de net getiriniz 88 bin TL üzeri olur.

Reklam

12 aylık süreden daha uzun vadeli hesaplar için yüzde 10 şeklinde vergi ödersiniz. Örnek verecek olursak 18 ay vadeli bir mevduat hesabından 100 bin TL faiz geliri elde ettiyseniz toplam 10 bin TL vergi ödersiniz ve net geliriniz de 90 bin TL olur.

Vadeli Mevduatta Ne Kadar Kazanılabilir?

Vadeli mevduat nedir ne kadar kazanılabilir? Sorusu da merak edilenler arasında yer alır. Risksiz bir yatırım aracı olduğundan dolayı bunun getirisi sabittir ve ne kadar kazanılabileceği daha önceden bellidir. Vadeli mevduat yatırımı elde edebileceğiniz getiriyi hesaplamak çok kolaydır. İlk olarak aşağıdaki bilgilendirme maddelerini okuyun.

  • Önce bankayla konuşun ve size bu bankanın oran olarak ne kadar faiz vereceklerini öğrenin.
  • Bankanın size vermek istediği faiz oranı her zaman için brüt faiz oranı olacaktır, burada elde edeceğiniz net kazanç, vergiler azaltıldıktan sonra hesaplanır.
  • Vadeli mevduat hesabında net kazancı hesaplamak için vadelere göre ayrı formüller uygulanacaktır.
  • 6 aya kadar olan vadeler kapsamında aldığınız faiz oranını 85 ile çarpıp 100’e bölmeniz gerekir. Örnek verecek olursak yüzde 10 yıllık faiz oranı aldıysanız bunu 85 ile çarpıp 100’e böldüğünüz zaman 8,50 sonucuna varırsınız, fakat bu oran yıllık orandır. Belirlenen vade zamanında ne kadar kazanacağınızı hesaplamak için aşağıdaki formülü deneyiniz.

Vade süresi 6 Ay

Net Faiz Oranı: %8,50

Aylık Faiz Oranı: 8,50 / 12: %0,708

Aylık Net Faiz Oranı: %0,708

Aylık Net Faiz Tutarı: (Toplam anaparanız) x (Aylık net faiz oranı) / 100: Aylık net faiz tutarı.

 

Bir yanıt yazın