Ziraat Bankası Sim Kart Blokesi Kaldırma Yöntemi (3 Yöntem)

Ziraat Bankası sim kart bloke kaldırma yöntemi, tamamen cep telefonu üzerinden kullandığımız sim kartı ile alakalı bir durumdur. Herhangi bir nedenden ya da numara değişikliği yaptığımızda sim kart da değişiyorsa, bankalar güvenlik gereği bu işlemi yapan kişinin siz olduğunu doğrulaması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra cep telefonu üzerinden sim kartı kolay bir şekilde değiştirilmektedir. Bunun farkında olan bankalar sim kart değişikliği yapan kişinin siz olduğunuzdan emin olmak için buradaki hesaplarınıza geçici bloke koyulmaktadır. Bu işlem esnasında elbette ATM kullanımı ve diğer işlemleri de kullanabiliyorsunuz.

Hesabınızda bulunan para da herhangi bir problem yaşamadan kullanımınıza neden oluyor. Yalnız internet bankacılığı ve mobil uygulama giriş kısmında SMS gelmiyor ve aslında bu uygulamaları kullanımınız kısıtlanmaktadır. SMS gelmeyeceğinden dolayı internet alışverişleri de aynı şekilde sekteye uğramaktadır.

Reklam

Ziraat Bankası Sim Bloke Nedir, Nasıl Kalkar?

Ziraat Bankası tarafından müşteri memnuniyeti ve işlemlerin kolay ilerlemesi açısından birçok işlemi de internet üzerinden yapılabilir hale getirmiş durumdadır. Bunlardan biri de anlayacağınız üzere sim bloke kaldırma işlemidir.

Sim kartı bloke olduğunda ya da bilinçli şekilde değişimi yapıldığında bankaların ekranında verilen uyarı sayesinde internet bankacılığı erişiminiz sıfırlanacaktır. Bu aşamada bankadan reklam kampanya SMS’i de olmak üzere hiçbir bilgilendirme mesajını alamıyorsunuz.

Bu durumun önüne geçmek için de bu bloke işlemini hızlıca kaldırmanız gerekir. Bloke işleminin kaldırılmasının ardından 5 dakika sonra işleme alınıyor ve aslında hızlı bir şekilde de hesaplarınızı kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Bunun yapmanız da endişelenecek bir durum yok. Sim kart bloke kaldırma işlemini birden fazla interaktif yöntem ile yapabiliyorsunuz.

Ziraat Sim Bloke Kaldırma işlemi yapılabilecek kanallar;

  1. Banka şubeleri
  2. Ziraat Bankası müşteri hizmetleri
  3. Ziraat Bankası ATM’ler (Ortak ATM geçersiz)
  4. İnternet bankacılığı veya mobil uygulamalar

Bu kanallardan herhangi birisini kullanarak sim bloke kaldırma işlemi yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerinden Sim Kart Blokesi Kaldırma İşlemi

Ziraat Bankası müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek sim kartı üzerindeki bloke işlemini kaldırmak en pratik yöntemleri arasında yer almaktadır. Genelde, sim kartınız üzerine bloke işlemi uygulandığında, banka müşteri hizmetlerini aradığınız zaman sizi karşılayacak ilk menü bloke menüsü olacaktır.

Bankalar genelde bu durumu yaşayanların çok olduğunu bildiğinden dolayı bu sistemleri otomatik olarak hazırladığından, sim kart blokesi olması halinde müşteri hizmetleri de bunu hızlı bir şekilde kaldırmanız için size yardımcı olacaktır. İstenilen bilgileri tuşlamanız ve bu işlemi yapan kişinin siz olduğunu söylediğiniz zaman doğrulamanızın ardından bloke kaldırılacaktır.

Reklam

Müşteri hizmetlerinin dışında şubelerden de bu işlemi yapabiliyorsunuz ancak bu pek de pratik bir yöntem değildir. Şubelere gittikten sonra işlemi halletmek istediğiniz zaman bir form veya dilekçe doldurmanız da talep edilebiliyor. Eğer vaktiniz kısıtlıysa bunun yerine dijital ortamları tercih ederek sim bloke kaldırması yapabilirsiniz.

ATM Üzerinden Ziraat Sim Kart Bloke Kaldırma

Ziraat Bankası ATM kullanarak da hesabınız üzerinde bulunan sim kart blokesini de kaldırabilirsiniz. Bazı ATM’ler bu konuda hizmet vermese bile sim kart blokesi işlemi uygulandığı esnada cep telefonu numaranızın kayıtlı olduğu banka hesap kartınızı ATM’ye takabilir, sim bloke uyarısını bu şekilde kontrol edebilirsiniz.

Karınız üzerinde bir bloke bulunuyorsa, ATM başında işlem yapmaya başladığınız zaman “Sim kart blokesi algılandı, kaldırmak için giriş tuşuna basınız” tarzında bir uyarı göreceksiniz. Giriş tuşuna basmasından hemen sonra cep telefonu numarası gibi bilgileri doldurduktan sonra bloke işlemini dakikalar içinde de kaldırabilirsiniz.

Ziraat Mobil Uygulama Üzerinden Sim Blokesi Kalkar Mı?

İnternet bankacılığı üzerinden bloke kaldırma işlemi yapmak için bankanın buna izin veriyor olması gerekmektedir. İnternet bankacılığı ya da cep telefonundan mobil uygulamayı açtığınız zaman eğer daha öncesinde “Beni Hatırla” seçeneğini işaretliyorsanız banka sizi hatırlayacak ve aslında giriş yapmanıza gerek bulunmadan hesaptaki blokeyi önceden fark edecektir.

Uygulamanın blokeyi fark etmesi durumunda bu işlemi tamamlamak ve sim kart blokesini kaldırmak için sizi gerekli olan ekranlara yönlendirecektir.

Ziraat Bankası sim kart bloke kaldırma işlemleri uygulamak için en kolay yöntemleri en basit anlatımda Ziraat sim kart bloke kaldırma ATM üzerinden, telefonla ya da uygulama üzerinden yapabileceklerdir.

 

Bir yanıt yazın