Krediyi Erken Kapatmak Kredi Notunu Etkiler mi?

Çoğu kredi kullanıcısının merak ettiği sorulardan birisi de krediyi erken kapatmak kredi notunu etkiler mi? sorusudur. Kredi notu her bankanın ilk olarak baktığı unsurdur. Bundan dolayı kredi notunun düşmesi durumunda sonraki dönemlerde kredi çekme imkanı da zora giriyor.

Bu yazımızda söz konusu olan unsur borçların erkenden kapatılması olduğu için baştan söyleyelim krediyi erken kapatmanın birden fazla yararı bulunuyor. Kredi kartları borçlarında ise yine aynı husus geçerli. Borcunuzu erken kapatırsanız kazancınız da bir o kadar fazla oluyor. Bunun nedeni de ilk aylar ödenen faiz tutarının daha fazla olması. Yani faiz ödemesini çok kısa yoldan kapatmış oluyorsunuz.

Krediyi Erken Kapatmak Nedir?

Bankalardan alınmakta olan kredilerin vadesi 36 ay kadar düşürülse de geçtiğimiz dönemlerde 60 ay ile uzun soluklu borca girmek sizlerin daha fazla para ödeminize neden olur. Ödeme planında inceleme yapacak olursanız ilk aylarda ana paranın daha az aksine faiz tutarının buna göre daha çok olduğunu göreceksiniz.

Reklam

Bu kapsamda kredi borcunuzu ne kadar erken kapatırsanız avantajınız da o kadar fazla olacaktır. Yani ödeyeceğiniz faiz miktarı bu kısımda büyük önem arz ediyor. Bunun yanı sıra önünüzde taksit ödemesi kalmadığı gibi rahatlama yoluna da gidiyorsunuz. Yani geliriniz cebinizde kalıyor yaşamınızı da idame ettirmek için cebinizde en azından paranız duruyor.

Krediyi Erken Kapatmak Avantajlı mı?

Kredi borcunuzu erken kapatmak sizlerin kredi notunu düşürmez bilhassa yükseltir. Burada gününden önce ödenen borç durumu vardır.

Bankalarda gününden daha önce yapılan ödemelerde kişiyi olumlu görür ve notunu artırma yoluna giderken arka tarafta internet bankacılığı, bankamatikler ve SMS yoluyla da kredi vermek için belli kampanyalar iletir. Aynı zamanda krediyi erken ödemeniz bankaların çoğunda da mobil bankacılık ile anında hazır kredi limitine sahip olmanıza neden olur.

Bu kapsamda en iyi şartları sunan bankalardan birisi de Enpara’dır. Enpara kullanıcıları dijital bankacılık kullandıklarından dolayı kredi borçlarının erken ödenmesi halinde avantajlarına da internet sitesi üzerinden bakabiliyor. Örnek verecek olursak yaptığınız işlemler için belli miktar kazanç sağladığınızı da belirtiyor.

Burada elde edilen kazanç pek doğru olmasa da kredi borçlarınızı erken ödemeniz halinde banka da otomatik olarak sizin artı para limitinizi ve hali hazırda ikinci kredi alımı için kredi limitinizi de artırma yoluna gitmektedir. Yani kredi borcunu erken kapatmanız her zaman sizin yararınıza oluyor.

Kredi Kartı Borcunu Erken Kapatmak

Kredi dışında bir de kredi kartları bulunuyor kredi kartları özellikle belli zamanlarda ödeme yapabileceğiniz bir ödeme sistemi olduğu için çoğu kişi krediden çok kredi kartına başvuruyor. Fakat burada ele alınan asgari tutar sizin kalan tutar için faiz ödeyeceğiniz anlamına gelmektedir.

Kredi skoru kapsamında kart borcunu erken kapatmak avantajlı bir durum gibi görünse de ödeme gününden önce ifa etmek sizin hesabınıza göre avantaj sağlayabilir. Kart borcunu otomatik ödemeye alan bir kesimden bahsedersek hesabında bulunan para son ödeme günü kart borcunun asgarisini ödemekle yetinir.

Reklam

Bu açıdan bakacak olursak kişinin banka hesabına koymuş olduğu mevduat hesapları son ödeme tarihine kadar kişiye kazançta sağlayabilir. Örnek verecek olursak Garanti BBVA Elma Hesap sizlerin otomatik ödeme talimatını almasına karşın paranızı son ödeme gününe kadar gecelik faiz ile işletme yoluna gitmektedir.

Bu işletim durumu yüksek tutarlarda olmasa dahi sizlere para kazancı anlamına gelir. Yani son ödeme zamanına kadar vaktiniz olması halinde kredi kartınızın borcunu kapatmanız mantıklı olmayabilir.

Kart borcunu ifa edilmesinde asgari tutarı ödemek yerine borcun tamamını ödemek en avantajlı olan kısımdır. Burada kalmakta olan tutara faiz ödeyeceğinize borcunuzu bitirmiş olacaksınız. Bu durum elbette kredi notu açısından artı bir skor oluşturur. Fakat kredi skorunuzu düşürmez. Bu gibi endişelerden uzak kalarak istediğiniz zaman banka borçlarınızın tamamını ödeme yoluna rahatça gitmiş olursunuz.

Kredi Kartının İptal Ettirmek

Bankadan almış olduğunuz kredi kartını belli bir zaman içerisinde kapatma hakkınız elbette alma hakkı kadar bulunmaktadır. BDDK gerekli tedbirleri almış ve adımları da atmıştır. Ayrıca 2014 yılında çıkarılan tüketici yasası da hassas bir şekilde tüketici yararına işlenmiştir.

Bu kapsamda gerçek ve tüzel kişilikler kredi kartını borcu dahi olsa kapatma hakkına sahiptir. Kapatılan kredi kartının borcu olmasında kişiye borcun bitirilmesine kadar kredi kartı ekstresi gönderilmektedir. Burada kişi hesabını takip etme durumu içinde hareketlerini inceleyebilir.

Kredi kartını iptal ettirmek kredi notunu olumsuz yönde etkilememektedir. Bu kapsamda sorgusu olanlar kredi notu korkusu ile kartını kullanımda tutmak zorunda kalmaktadır.

Kapatılan Kartın Tekrar Açılması

Kredi alanlar tarafından bir diğer merak edilen soru da kapatılan kredi tekrar açılır mı sorusudur. Bu kapsamda kredi notu önem arz gösterse de kapatmış olduğunuz karttan dolayı notunuz etkilenmeyeceğinden dolayı banka size onay verecektir.

Kredi alan kullanıcıların zaman içerisinde farklı seslerden gelen duyumlar kapsamında bankacılık sektöründe nasıl hareket edeceğini de bilmiyor. Biz bu yazımızda bankadan aldığınız kredilerin durumu hakkında bilgi verdik. Umarım faydalı olmuştur.

 

Bir yanıt yazın