Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Birden fazla banka müşterisi belli nedenlerden dolayı kartlarının kapatılması sorununu yaşayabiliyor, yaşanan bu sorun genelde banka ve müşteri arasında yaşanmakta olup çözümü içinde belli yollar denemek gerekiyor. Bu yazımızda kullanıma kapatılan kredi kartı nasıl açılır? Sorusunu ele alacağız.

Kredi kartı kapatılma nedeni borç olup bazen farklı nedenlerden dolayı kredi kartımız banka tarafından kullanıma kapatılabiliyor. Bazen de kredi kartını kullanmak istemediğiniz zamanlarda da bankanızı arayarak kartın kullanıma kapatılmasını talep ediyorsunuz.

Bu gibi durumlarda sonradan kapanan kredi kartını kullanıma açma ihtiyacı yaşanabiliyor. Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız endişelenmenize gerek yok, bu yazımızda hızlıca kredi kartını kullanıma yeniden açabileceğiniz yöntemleri ele alacağız.

Reklam

Eğer kredi kartınız borçtan dolayı kapatıldıysa, bu kartı açtırma için ilk önce borcun tamamının kapatılmış olması gerekiyor. Borcu ödemeden kartın açılması pek mümkün değildir. Peki kullanıma kapatılan kredi kartları nasıl açılır?

Kapatılmış Olan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Kredi kartını kapattıysanız, bunu nasıl kapattığınız çokça önemlidir. Çünkü iptal edilen kredi kartları, genelde imha edilmesi gerekiyor. Yani kredi kartınızı kapattıktan sonra kırıp atmanız gerekir. Bundan da anlıyoruz ki, kredi kartını yeniden kullanıma açtığınız zaman eski kartı değil de yeni kredi kartlarını kullanmaya başlayacağız.

Burada gerekli olan koşulları yerine getiriyorsanız ilk önce bankaya başvuru yapmanız gerekiyor. Eski olan kredi kartınız ile aynı özelliklere sahip olduysa bunu da bankaya bildirmeniz gerekiyor. Bu şekilde limit gibi özellikler de eski kartınız aynı olacaktır. Yalnız kart numarası ve son kullanma tarihi gibi bilgiler değişmeye başlayacaktır. Kartı açtırmak istediğinizde kredi notunun da gerekli limiti kullanmaya uygun olması gerekir.

Kapatılan kredi kartını yeniden açmak için;

  • Müşteri hizmetleriyle iletişime geçebilirsiniz.
  • Şubeler üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
  • Mobil uygulama üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Yeniden Açılabilir Mi?

Kullanıma kapatılan kredi kartı kesinlikle açılabilir. Fakat kredi kartını nasıl kapattığınıza bağlı olarak bu durum değişiklik göstermeye başlayacaktır. Yani, kredi kartını kullanırken tamamen iptal ediyorsanız bunun için yapacak başka bir işlem bulunmuyor. Eski kredi kartını yırtıp atıp yerine yeni kart için başvuru yapabilirsiniz.

Bunun yanı sıra kredi kartınız borçtan dolayı kapanmışsa da kredi kartını yeniden kullanmak için borcun tamamının ödenmesi gerekiyor. Eğer borç avukata verilmemişse, kredi kartınız geçici bir şekilde kapatılıyor ve borç ödendikten sonra da yeniden açılma imkânı doğabiliyor. Ancak kredi kartının borcunu uzun süre ödememiş ve borcun avukata düşmesine neden olmuşsanız, kredi kartı banka tarafından tamamen iptal ediliyor.

Kredi Kartı Borç Yüzünden İptal Edildi, Nasıl Açabilirim?

Borçtan dolayı kapanan kredi kartı açılır mı diyorsanız, bundan dolayı kredi kartını açabilirsiniz. Fakat burada borcun durumu, yasal takipte olup olmaması gibi nedenler de göz önünde bulundurulmalıdır. Bankaların değerlendirme kriteri de bu şekilde ilerlemektedir.

Reklam

Kredi kartı borçtan dolayı iptal olmuşsa, genelde tedbir amaçlı geçici bir iptal olarak kabul ediliyor. Uzun bir süre boyunca borcunuzu aksatmadıysanız, kredi kartı sonradan ödeme yapılınca kullanıma açılıyor. Bu gibi işlemlerde bazı bankalarda otomatik bir şekilde ilerlerken bazı bankalarda da müşteri hizmetlerini arayarak işlem yapmanız gerekebiliyor.

Bir diğer soru da kredi kartı kapandıktan sonra aynı limiti kullanabilir miyim? Sorusudur. Bu gibi bir durumda aynı limiti kullanma ihtimaliniz ortadan kalkabilir. Neden diyecek olursanız, kredi kartının borcunun gecikmesinden dolayı kredi notunuz da düşmüş olacak. Kredi kartını yeniden kullanıma açtığınız zaman bu limit üzerinden kullanım yapmanız mümkün olmayabilir.

Bankalar gerekli işlemleri zaten sizin yerinize halledecek hatta gerekli görürse sıfırdan yeni bir limit başvurusunu adım atmış olursunuz. Eğer isterseniz daha sonra kredi kartına düzenli ödemeler yaparak kart limitinin yükselmesine neden olabilirsiniz.

Yapılandırmada Olan Kredi Kartı Açılır mı?

Yapılandırma zamanlarında kredi kartının da borçtan dolayı iptal olduğunu düşünürsek, açılması mümkün olmuyor. Yapılandırma zamanındaki kredi kartı tamamen iptal edilerek borç yeniden taksitlendirilip ve kullanımı da mümkün olmayabilir.

Fakat dikkat etmeniz gereken bir farklı nokta daha var. Kredi kartınız iptal olmamış hatta normal kullanmaya devam ederken yapılandırma işlemi yaparsanız kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu gibi işlemler ihtiyaç kredisi üzerinden gerçekleşiyor.

Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Ne Zaman Açılır

Kullanıma kapatılan kredi kartının açılma süresi değişkenlik göstermesiyle birlikte bu süre bankanın durumuna göre belirlenebilir. 5 kere üst üste borcunun ödenmemesi durumunda hem yasal faiz işlemesi hem de kredi kartınızı kullanımının da kapatılması durumu söz konusudur.

İşleyen yasal faizleri ve diğer bütün borçları ile birlikte ödeme işlemi yapılması gerekmektedir. Ödeme gerçekleştikten sonra en geç 24-48 saat arasında kredi kartınız tekrardan sizin kullanıma açık olacaktır.

Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Genelde kapatılan kredi kartının kapatılması nedenleri şunlardır;

  • Kayıp çalıntıdan dolayı kartın kapatılması
  • Şüpheli işlemden dolayı kartın kapatılması
  • Borçtan dolayı iptal edilmesi
  • Güvenlik nedeniyle işlem yapılamaması

Burada var olan listeden de görebileceğiniz gibi kredi kartının iptal olmasına neden olan birçok seçenek var. Bunlardan hangisi ile karşı karşıya olduğunuzu bilmeniz gerekiyor. Eğer kredi kartınız kayıp çalıntıdan dolayı iptal edilmişse bu zaten banka tarafından otomatik bir şekilde açılıyor ve tarafınıza da yeni bir kart gönderiliyor.

Kredi kartı borçtan dolayı iptal olmuşsa, bu gibi bir problemi aşmak daha zor olacaktır. Borcunu ödemediğiniz kredi kartı banka tarafından tamamen iptal edileceğinden dolayı ilk olarak borcun tamamen kapatılması gerekiyor. Fakat kredi kartının yeniden açılacağının garantisi yoktur. Eğer güvenlik nedeniyle kredi kartı iptal olmuşsa, bunun için de banka tarafından yeni kart gönderimi sağlayacaktır.

 

Bir yanıt yazın