Konut Kredilerinde Yapılandırma

Reklam

Konut Kredilerinde Yapılandırma

Her insanın en büyük hayali kiracılıktan kurtulup kendi evine sahip olmaktadır. Ülkemizde Mortgage sisteminin yaygınlaşmasıyla beraber konut kredilerinde gözle görülür bir artış yaşanmıştır. Konut kredisi kullanmış kişilerin, ileri ki dönemlerde konut kredilerinde meydana gelen düşüşler sonrası konut kredisi yapılandırma hakkı bulunmaktadır. Konut kredilerinde yapılandırma nasıl yapılacağını örneklerle sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Konut Kredi Yapılandırması Ne Zaman Yapılır?

Şunu hemen belirtelim ki konut kredisi yapılandırması, kullanılan konut kredi faiz oranından daha düşük seviyelere indiği zamanlarda yapılmaktadır. Diyelim ki 2021 yılında %1.10 faiz oranıyla konut kredisi kullandınız. 2022 yılında konut kredilerinde ciddi düşüşler yaşandı ve konut kredisi faiz oranı %0.80 seviyelerine kadar indi. %030 oranında meydana gelen faiz düşüşleri konut kredilerinde ciddi rakamlardır. Gelelim konut kredisi yapılandırmasını nasıl yapacağız?

Konut Kredisi Nasıl Yapılandırılır?

Öncelikle konut kredisini kullanmış olduğunuz bankanıza başvurarak konut kredinizi yapılandırmak istediğinizi belirteceksiniz. Bankalar genellikle müşterilerinin yapılandırma taleplerine olumsuz cevap veremezler. Çünkü biliyor ki olumsuz cevap verdiklerinde bankalarında kullanılan konut kredisini, müşterileri başka bankalara taşıyabilir. Olur ya konut kredisi kullandığınız banka, yapılandırma yapamayacağını belirtirse o zaman düşük faiz oranıyla konut kredisi kullandıran bir başka banka ile anlaşıp konut kredinizi o bankaya taşıyabilirsiniz. Yapılandırma yapılırken, kalan borca göre tekrar kredi hesaplaması yapılmaktadır. Yapılandırma yaparken de karşınıza iki seçenek çıkacaktır. Birincisi ödeyeceğiniz aylık tutar. Önceki yüksek faiz ile ödediğiniz taksitten daha düşük bir taksit ödeyeceğiniz için ya aylık ödeme tutarını sabit tutar vadeyi düşürürsünüz ya da vade yine aynı kalmak şartıyla daha düşük taksitlerle devam edersiniz. Ancak borcun çabuk biteni makbuldür felsefesiyle yola çıkarsak vade süresini kısaltmak daha doğru bir hareket olacaktır.

Konut Kredi Yapılandırmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut kredisi yapılandırmalarda dikkat edilecek önemli bir hususu da belirtelim. Eğer ki konut kredi borcunuz az kalmış ise yapılandırma yapılmasını tavsiye etmeyiz. Çünkü yapılandırma sırasında bankalar 3.000 ile 5.000 arasında yapılandırma ücreti adı altında ücret talep etmektedir. Dediğimiz gibi konut kredi borcunuz 2 yıldan daha az kaldıysa, yapılandırma ücretini de göz önünde tutarsak yapılandırmadan bir karınız olmayacaktır.