Kredi Çekmek İçin Banka Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Reklam

Kredi Çekmek İçin Banka Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

İhtiyaçların giderilmesi için kredi çekerken bankalar bazı evrak ve kriterleri incelemektedirler. Bunlardan birisi de kredi notudur. Peki kredi çekmek için kredi notu kaç olmalıdır? Bu makalemizde kredi alabilmek için kredi notu kaç olmalıdır bunu inceleyeceğiz.

Bankalara kredi almak için başvuru yaptığınız zaman standart olarak bazı evraklar istenmektedir. Bu evraklar işin kırtasiye kısmıdır. Eksik olması halinde kredi onayınız gerçekleşmez ama red de edilmez. Sadece eksik evrakın tamamlanması istenir. Fakat kredi notu öyle değildir. Eğer yeterli bir seviyede değilse asla kredi alamazsınız. Burada kredi notu nedir ve nasıl oluşmaktadır, ilk olarak bunu inceleyelim.

Kredi notu sizin bankalar ile yaptığınız tüm işlemler göz önüne alınarak oluşturulan bir rapordur. O ana kadar yaptığınız kredi kartı ödemeleri, kredi ödemeleri, gecikmeler ve ödenmeyen kredi ve kredi kartı borçları bu raporu oluşturur. Eğer kredi kartı ödemelerinizde veya kredi ödemelerinizde geçmiş dönemlerde problemler olduysa kredi notunuz düşük olacaktır. Fakat o ana kadar hiç sorunsuz ve gecikmesiz bir şekilde ödemelerinizi gerçekleştirdiyseniz yüksek bir kredi puanınız vardır.

Kredi puanı 0 (sıfır)’dan başlar ve en yüksek değer olan 1900’e kadar çıkar. 0 kredi notu genellikle daha önce bankalarla hiç çalışmamış kişilerde olur. 1900 kredi puanı ise yüksek rakamlı bankacılık işlemlerini hiç sorunsuz bir şekilde gerçekleştiren bireylere aittir. Kredi almak için kredi puanı kaç olmalı diye soracak olursanız 1000 – 1900 arası bir kredi puanı sizin kredi alabilmeniz için yeterli olacaktır. 1000 puanın altında olan müşterilerin kredi alma ihtimalleri düşüktür. Bir ihtimal kefille yada ipotek ile alabilirler. Fakat kredi başvurularının olumlu sonuçlanmasını pek beklemesinler. 1000 üstü ise kredi alma ihtimali olan müşterilerdir. 1500 kredi puanına sahip olanların ise kredi başvurularının olumlu sonuçlanması neredeyse kesindir.

Kredi alabilmek için kredi notu kaç olmalıdır sorusunun en net cevabı 1500 kredi puanıdır. Bu puan sizin için fazlasıyla yeterli olacaktır. Eğer 1000 – 1500 arası bir puana sahipseniz size tavsiyemiz o anda kredi kartı yada kredi borcunuz varsa bunları ödemeniz ve puanı biraz daha yukarı seviyelere çıkarmanızdır.