Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Günümüzde kredi almak için başvuru yapmayan insan sayısı oldukça azdır. Kredi almak isteyen insanların bankalar tarafından kredi istekleri olumlu ya da olumsuz olarak cevaplanmaktadır. Peki ya bankalar olumlu ya da olumsuz cevaplarını hangi kriterlere göre vermektedir?

Bankalar kredi başvurusu yapan müşterilerinin önceki yıllarda yapmış oldukları kredi başvurularını, mesleğini, eğitim durumunu, mal varlığını, yaşını ve bunlar gibi birçok bilgilerini bilmek ister. Çünkü verdiği krediyi güvence altına almak ister. Müşterilerin kredi notları bunlar gibi kriterlere bakılarak hesaplanmaktadır. Kredi notu sorgulama işlemleri için yazımızın tamamını okumalısınız.

Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi notunuzu bilmiyorsanız ve öğrenmek istiyorsanız yapmanız gerekenler oldukça kolaydır. Öncelikle bilmelisiniz ki kredi notunuzu öğrenmek için bankaları ziyaret etmenize gerek yoktur. Kendiniz de aynı şekilde kredi notu sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Kredi Kayıt Bürosu yani KKB tarafından 9 banka aracılığıyla kurulan Findeks sistemi sayesinde kredi notu öğrenme işlemlerini kolaylıkla geçebilirsiniz.

Kredi notu sorgulama için Findeks’in anasayfasını ziyaret etmelisiniz. Findeks üzerinden kredi notunuzu öğrenebilmeniz için öncelikle Findeks sistemine üye olmanız gerekir. Findeks üyeliği için sizden bazı kimlik bilgileriniz istenecektir. Örneğin: T.C. kimlik numaranız, doğum tarihiniz, cep telefonu numaranız, E-Posta adresiniz, çalışma şekliniz, eğitim durumunuz gibi kimlik bilgileriniz istenecektir. Gerekli bilgileri Findeks sistemine verdikten sonra güvenlik kodunu da girerseniz Findeks üyelik işlemlerini tamamlamış olacaksınız.

Findeks üyeliğinizi tamamladıktan sonra kullanıcı girişi yapabilirsiniz. Kullanıcı girişi yapabilmeniz için sizden T.C. kimlik numaranız ve şifreniz istenecektir. Ayrıca kredi notu öğrenme işleminiz için sizden 4 TL gibi bir ücret de istenecektir. İstenen ücreti ödediğiniz zaman Findeks kredi sorgulama işleminiz gerçekleşmiş olacaktır.

Findeks kredi notunuzu öğrendiniz. Eğer isterseniz bankanın size özel teklifleri olacaktır. Teklifi kabul ederseniz aylık belirli bir miktarda ödeme yaparak kredi notunuzun düzenli bir şekilde gelmesini sağlayabilirsiniz.

Findeks Dışında Kredi Notu Sorgulama

Findeks aracılığıyla kredi notunuzu öğrendiğiniz gibi Findeks sistemini kullanmadan da kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bankanızın internet şubesini kullanarak (yine belirli bir miktar ücret ödemeniz gerekecektir) kredi notu sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Herhangi bir bankadan kredi çekmek istediğinizde kendi kredi notunuza uygun olan kredi seçeneklerinden birini seçme hakkınız vardır. T.C. kimlik numaranızı da kullanarak kredi notunuzu öğrendikten sonra ne tür bir kredi alabileceğinizi öğrenme imkanı bulabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın